Welcome to Platte County Nebraska

www.plattecounty.net

WORKING TOGETHER...LEADING THE WAY

  

Elected Officials

arrow

County Attorney

arrow

County Assessor

arrow

County Board

arrow

County Clerk

arrow

County Sheriff

arrow

County Surveyor

arrow

County Treasurer

arrow

District Court

arrow

Public Defender

arrow

Register of Deeds



Departments

arrow

Casa

arrow

County Court

arrow

Comprehensive Juvenile Service

arrow

Detention Facility

arrow

Driver's Examiner

arrow

Election Commissioner

arrow

Emergency Management

arrow

General Assistance

arrow

Highway Department

arrow

Platte County Weed Control

arrow

Professional Partners

arrow

Probation Office

arrow

UNL Extension Platte County

arrow

Veterans

arrow

Victims Assistant





2014 ELECTION YEAR

(updated March 7, 2014)

FOR Platte County Primary 5/13/2014 General 11/4/2014

(offices are 4 year terms unless otherwise stated)

Partisan Offices

U.S. Senate (6 yr. term)

U.S. House of Representative-First District (2 yr term)

State Offices

NE Governor/Lt. Gov.

Secretary of State

State Treasurer

Attorney General

Auditor of Public Accounts

County Offices

County Supervisors-Districts #1, #3, #5, # 7

County Clerk

Register of Deeds

Clerk of District Court

County Treasurer

County Sheriff

County Attorney

Public Defender

County Surveyor

County Assessor

Delegates to the County Convention

Non-Partisan Offices

State Legislature – District 22

Judges Retention

Central Community College

5th District

Nebraska Public Power District #9 (6 yr. term)

Loup River Public Power Districts #7 (2 yr. term),

#9, (6 yr. term), #10 (6 yr. term)

Cornhusker Public Power District #5 (6 yr. terms)

Elkhorn Rural Public Power District #1 (6 yr. term)

Natural Resources Districts

Lower Loup NRD

Sub-Districts 6, 7, 8, 9, 10 & At Large

Lower Platte No. NRD

Sub-Districts 1 – 3 & 5 - 9 & At Large (4 yr terms)

Sub-District 4 (elect 1 - 2 yr term & elect 1 - 4 yr term)

Lower Elkhorn NRD

Sub-District 4 & 6 & At Large

Central Platte NRD

Sub-District 9 & At Large

3 Members for each Township Board

Bismark Granville Oconee

Burrows Humphrey Shell Creek

Butler Joliet Sherman

Columbus Lost Creek St. Bernard

Creston Loup Walker

Grand Prairie Monroe Woodville

City of Columbus

Council Members-Wards 1, 2, 3 & 4

City of Humphrey

2 Council Members

City of Newman Grove

Mayor

2 Council Members

School Boards

S.D. #1 Columbus Public Schools (elect 3)

S.D. #0005 Lakeview Community Schools (elect 3)

S.D. #67 Humphrey Public Schools (elect 5)

S.D. #30 Nance Co.-Twin River (elect 3)

S.D. #17 Boone Co. (elect 3)

S.D. #39 Colfax Co. (elect 4)

S.D. #1 Madison Co. (elect 3)

S.D. #13 Madison Co.

(elect 3 – 4 yr term & elect 1 – 2 yr term)

S.D. #56 Butler Co. (elect 3)

Board Members of Educational Service Unit #7

(elected by district-electing one per district)

District #1 4 yr. term

District #3 4 yr. term

District #5 4 yr. term

District #7 4 yr. term

Board Members of Educational Service Unit #8

None this year

Village Board of Trustees

Cornlea (elect 3)

Creston (elect 3)

Duncan (elect 2)

Lindsay (elect 2)

Monroe (elect 2)

Platte Center (elect 3)

Tarnov (elect 3)

Primary Election Day is May 13, 2014

General Election Day is November 4, 2014

 

Dated 10/29/2013

2014 Certifications for races that may appear on the Primary and/or General Election Ballot have NOT been received. So, changes may occur to this list. Vacancies may change this list also. This is an UNOFFICAL list of offices up for election in 2014.

Diane M. Olmer, Platte County Election Commissioner

 

Back to Elections

 

 

| Privacy Notices | Contact